Album powstał z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W albumie zostały ukazane zdjęcia archiwalne oraz współczesne województwa kujawsko-pomorskiego. Autorzy skupili uwagę na miejscach oraz ludziach, którzy mieli wpływ na odzyskanie niepodległości.

Wojciech Zawadzki zadbał o zdjęcia archiwalne dotyczące historii odzyskiwania niepodległości na terenie kujaw i pomorza w latach 1918-1921. Współczesne artystyczne fotografie województwa kujawsko-pomorskiego wykonał Marek Chełminiak. Album zadedykowany został znanym i nieznanym Bohaterom walk o polskość, twórcom naszej Niepodległej. Opowiada historię jaka działa się na terenach obecnego woj. Kujawsko-pomorskiego. Przywołuje znane i mniej znane postaci, które przyczyniły się do walki o wolność tych terenów. Opisuje także ducha walki i nastroje, jakie panowały wśród żołnierzy oraz mieszkańców Kujaw oraz Pomorza. Teksty uzupełnione są o materiał archiwalny pieczołowicie zebrany z muzeów województwa kujawsko-pomorskiego oraz Biblioteki Narodowej i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Oprócz największych miast województwa takich jak Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Świecie, Grudziądz zaprezentowane uwzględnione również mniejsze miejscowości. Walka o niepodległość naszego kraju obejmowała wszystkie tereny. A wiele ważnych wydarzeń jest związanych z tymi mniejszymi ostojami naszej narodowości: Brześć Kujawski, Chełmno, Solec Kujawski, Koronowo, Kruszwica i wiele innych.

Dzięki Bohaterom tamtych dni, dziś nasze dzieci i my sami możemy w pełni korzystać z owoców wolności i cieszyć się urokiem hojnie obdarowanych przez naturę ziemi Kujaw i Pomorza.

Album to niezwykła wędrówka po tym, co kiedyś i tym co dziś.

Został objęty patronatem ogólnopolskich obchodów odzyskania niepodległości - niepodległa, patronatem marszałka województwa, patronatem medialnym TVP o. Bydgoszcz i Radia PiK.

Autorzy: WOJCIECH ZAWADZKI (fotografie archiwalne), URSZULA GUŹLECKA (teksty historyczne), MAREK CHEŁMINIAK (fotografie współczesne)


Dane techniczne albumu: str. 300, format 28x28 cm oprawa twarda uszlachetniona, pakowane pojedynczo w folię 440 szt. - artystyczne zdjęcia współczesne Bydgoszczy i zdjęcia historyczne.

Wydawca - Wydawnictwo Pejzaż 2018, Bydgoszcz

Album do nabycia w księgarniach na terenie Bydgoszczy i Torunia.

Możliwa realizacja sprzedaży wysyłkowej.

Gorąco polecamy *****