Jestem w pełni przekonany, że kolejna publikacja autorstwa dr. Mieczysława Boguszyńskiego poświęcona szeroko rozumianym dziejom Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, to ważny wkład w opis dziejów bydgoskiej medycyny. Jako długoletni dyrektor tej placówki, miał nie tylko wgląd, ale kreował i bezpośrednio uczestniczył w wydarzeniach związanych z działalnością szpitala. Doktor Boguszyński to znany lekarz, lecz oprócz zawodu jego wielką pasją stała się historia opieki medycznej, zwłaszcza w Bydgoszczy. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyła się wydana przed kilkunastoma laty jego książka „Od warsztatu balwierskiego do szpitala klinicznego. Z historii bydgoskiego lecznictwa”.

Przez wiele następnych lat niespełnionym zamiarem autora pozostawało opisanie dziejów szpitala im. dr. A. Jurasza. Nowa książka jest zatem rezultatem badań źródeł archiwalnych i poznanie literatury przedmiotu. Ważnym uzupełnieniem bazy źródłowej stały się relacje i wywiady udzielone autorowi. Aktualnie przygotowana publikacja jest wnikliwą historią starań o otwarcie uczelni medycznej w Bydgoszczy, a następnie uruchomienia nowoczesnej placówki ochrony zdrowia, jaką jest Szpital Kliniczny.

Autor swoje rozważania prowadzi zachowując chronologiczny porządek rzeczy, rozpoczynając od budowy przedwojennego Szpitala Miejskiego przy ul. M. Curie-Skłodowskiej po likwidację Akademii Medycznej w Bydgoszczy, która z woli władz uczelni i społeczności akademickiej jako Collegium Medicum znalazła się w strukturze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor, świadek wielu wydarzeń, prowadzi czytelnika po meandrach decyzji politycznych i administracyjnych. Książka jest niezwykle mocno osadzona w realiach bydgoskich. Mnóstwo tam nazwisk osób bardziej lub mniej obecnych w życiu publicznym miasta, w mniejszym lub większym stopniu zaangażowanych w tworzenie, rozwój uczelni i szpitala, lecz także niekiedy w destrukcję i jej demontaż. Działanie tych właśnie ludzi dr Boguszyński chciał utrwalić na kartach książki. Udało się to dzięki ogromnej wiedzy, osobistemu udziałowi w wydarzeniach. Szczególnie istotne było interdyscyplinarne przygotowanie autora, który umiejętnie połączył wiedzę medyczną ze znajomością warsztatu pracy historyka.

Dr hab. Marek Romaniuk

Autor: Mieczysław Boguszyński


Parametry techniczne:

format 205 x 270, 376 strony

oprawa twarda uszlachetniona

Projekt, DTP, wydawca:

Wydawnictwo Pejzaż, Stadnicki s.k.

wydanie I, 2022 r.

ISBN 978-83-65819-81-9