Zbiór nieznanych, zabawnych, intrygujących ciekawostek o Kcyni i okolicach, które sprawią,

że będziesz chciał wiedzieć więcej i więcej…

a może jeszcze więcej…

Odkryj z nami jak fascynująca jest historia

Tadeusz Pietrykowski w publikacji Z przeszłości Kcyni... pisze: Każde miasto posiada swą własną duszę, swą fizjonomję wytworzoną przez wieki całe. Ludzie żyjący

w danem mieście pozostają w najściślejszym związku z psychą swego środowiska1.

Na czym polega fenomen Kcyni? Jakie jest pierwsze skojarzenie, które budzi w nas myśl o tym mieście? Kcynia to gród na wzgórzu, Cudowny Pan Jezus, prof. Jan Czochralski, ceglane budynki. Urocze, ciche miasteczko na Pałukach.

Jaka jest jego „dusza” i „fizjonomja”?

Czy chodzi o nasze konkretne wspomnienia? O chwile, które tutaj spędziliśmy?

Dzieciństwo, zajęcia w świetlicy pałuckiej Klary Prillowej, internat, młodość, matura, pierwsze randki… ten okres w życiu każdego z nas, który z reguły w późniejszych latach idealizujemy? Czy ludzie – jak chce Pietrykowski – żyjąc w Kcyni przenikają jej atmosferą, pozostają w najściślejszym związku z psyche miejsca? Na to pytanie każdy z nas musi znaleźć swoją własną odpowiedź.

Zbiór ciekawostek, który trzymasz Czytelniku w dłoni, ma Ci dostarczyć różnorodnych informacji i, jak ufam, pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, na czym polega fenomen Kcyni. Ma pokazać, że w 760-letniej historii miasta nie brakowało ciekawych wydarzeń. Co więcej, każdy z nas może je samodzielnie odkrywać, korzystając z dobrodziejstw, jakim są książki i internet.

Potraktuj tą publikację jako wstęp, zachętę do samodzielnych poszukiwań.

Zapraszam także do korzystania z zasobów zgromadzonych w Dźwiękowym Archiwum Kcyni, na stronie www.dzwiekowearchiwum.kcynia.pl. Tam udowadniamy, że wiedza o miejscu, w którym się żyje, jest dla poczucia tożsamości lokalnej niezwykle istotna.

Niektóre ciekawostki zamieszczone w tym zbiorze pozostają w ścisłym związku z wielokulturowym dziedzictwem Kcyni: przez wieki obok siebie (co nie oznacza, że zawsze zgodnie) żyli Polacy, Niemcy, Żydzi. Różnorodność rodzi fascynujące odkrycia. Pozwala poznać kulturę od naszej odmienną, stanowi wyzwanie – także dla naszej tolerancji.

Ciekawostkom zgromadzonym w książce towarzyszą ilustracje Ryszarda

Mateckiego, stanowiąc piękny graficzny do nich komentarz.

Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z treścią książki, każdy znajdzie własną odpowiedź na pytanie, na czym polega wyjątkowość Kcyni.

Marek Szaruga – Burmistrz Kcyni

Autorka – Justyna Makarewicz, Dźwiękowe Archiwum Kcyni

Ilustracje – Ryszard Matecki


Parametry techniczne:

format A4, 64 strony

oprawa twarda uszlachetniona

Projekt i DTP: Wydawnictwo Pejzaż, Stadnicki s.k.

wydawca: Urząd Miejski w Kcyni, ul. Rynek 23, 89-240 Kcynia

wydanie I, 2022 r.

ISBN 978-83-940127-4-8