Słowo wstępne

Był mroźny styczniowy dzień 1958 roku. 24 osoby dały wówczas początek pięknej historii, która trwa do dzisiaj. Był to czas trudnej, wymagającej uporu, tytanicznej pracy… Dokładnie 29 stycznia 1958 roku, dzięki ich inicjatywie, powstała nasza Spółdzielnia. Ciekawe, czy Ci zapaleńcy spodziewali się tego, że stają się pionierami tak wielkiego przedsięwzięcia? Krótko później rozpoczęto budowy, by już w styczniu 1960 roku ukończyć pierwsze z nich (Kaliska 11 i Lelewela 49). W kolejnych latach inwestycji stopniowo przybywało. Budynki SMB zaczęły się pojawiać w różnych częściach Bydgoszczy. Zmianie ulegała liczba członków. Z końcem pierwszego roku istnienia było ich 325, by w połowie lat 60. zwiększyła się do ok. 2,5 tys., a dziesięć lat później do ponad 11 tysięcy.

Z biegiem lat nasza Spółdzielnia stała się jedną z największych w mieście i regionie. Aktualnie zarządzamy 280 nieruchomościami mieszkalnymi, użytkowymi i wspólnotami mieszkaniowymi (w oparciu o uzyskane zlecenia). Spółdzielnia liczy ponad 13 tysięcy członków. Nasze budynki znajdują się na 3 dużych osiedlach, dzięki czemu staliśmy się nierozerwalną i ważną częścią Bydgoszczy.

W tym roku obchodzimy 65-lecie istnienia naszej Spółdzielni. Cieszy to, że wciąż się rozwijamy! Prowadzimy nowe inwestycje, co w skali ogólnopolskiej nie jest takie powszechne. Jesteśmy w trakcie budowy nowego budynku mieszkalno-użytkowego przy ul. Chodkiewicza. Mamy ambitne plany na kolejne lata.

Patrząc z szerszej perspektywy warto podkreślić, że mimo obiektywnych przeszkód, które pojawiały się w ciągu ostatnich lat, spółdzielczość pozostaje silna. Jej zalety, takie jak poszanowanie godności każdego człowieka i otwartość na inicjatywy oddolne, demokratyczna kontrola członkowska, autonomia i niezależność to przecież kwintesencja demokracji. Charakteryzuje się ona bowiem tym, że jednostki łączą wysiłek by realizować wspólne cele. Współdziałanie leży w ludzkiej naturze od zarania dziejów.

Mimo przeciwności i wyzwań, które przyniosło minionych 5 lat, podążamy obranym wcześniej kursem. Głęboko wierzymy, że pozycja Spółdzielni będzie niezachwiana, a przyszłość przyniesie dalszy jej rozwój. Pamiętajmy, to my

wszyscy wspólnie ją tworzymy!

– Jacek Kołodziej Prezes SM Budowlani


Parametry techniczne:

96 stron, format a4, oprawa twarda, uszlachetniona

Wydawca/DTP/projekt: Pejzaż, Bydgoszcz 2023 r.