Szanowni Państwo!
Kolejna nasza publikacja, a jest to już szósta z kolei, w której próbujemy pokazać życie skupione na obszarze krainy położonej między Chojnicami i Tucholą nazywaną Kosznajderią, gdzie granice określają ludzie, architektura, przyroda, tworząc wzajemne przenikanie. Dotychczasowe opracowania, w kolejności, były historyczną monografią obszaru opisującą architekturę, tradycje, religię, przyrodę, wspomnienia Kosznajdrów. Prezentowane były przeplatające się tu pięknie wieże zabytkowych kościołów, otoczone niepowtarzalnym, ujmującym krajobrazem. Odtworzenie losów wojennych i powojennych pojedynczych osób pochodzących z Kosznajderii pozwoliło nam oddać prawdziwy obraz skomplikowanej sytuacji Polaków i Niemców na tym terenie.
To opracowanie ma zupełnie inny charakter, gdyż analizuje historię miejsca, na które przybyli ludzie z różnych stron Polski, znajdując tu swoje miejsce na ziemi. Na ile czują się związani z miejscem i jego historią? Czy możemy mówić o Kosznajderii 2.0.
Bardzo dziękuję autorom, szczególnie ciepłe słowa kieruję pod adresem dr Karoliny Ciechorskiej-Kuleszy i prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego oraz studentów Uniwersytetu Gdańskiego, bez których ta publikacja by nie powstała.
Grażyna Wera-Malatyńska – Prezes LGD „Sandry Brdy”
Parametry techniczne:
Format B5, 248 stron, oprawa twarda uszlachetniona.
Wydawca: Lokalna Grupa Działania „Sandry Brdy” w Chojnicach
ISBN 978-83-938516-9-0
Wydawca II Instytut Kaszubski ISBN 978-83-65826-80-0
Projekt/DTP: Wydawnictwo Pejzaż, Stadnicki s.k.