Przedstawiam Państwu moją pracę dyplomową, którą wykonałam na zakończenie nauki w Bydgoskiej Akademii Fotografii, jej 13 edycji, w dniu 9.09.2023 r. Nie ukrywam, że moją niewątpliwą pasją od wielu lat jest fotografia, w ostatnich latach z racji wygody, głównie ajfonowa, postanowiłam więc zgłębić tajniki fotografii, aby móc w przyszłości robić lepsze zdjęcia profesjonalnym sprzętem. Ponieważ aktualnie nie dysponuję jeszcze dobrą lustrzanką/aparatem bezlusterkowym ani dobrymi obiektywami z dobrym światłem, postanowiłam być konsekwentną i wykorzystać w pracy dyplomowej wyłącznie mojego smartphona (iphone 13 ProMax). W przedstawionych przeze mnie Tryptykach zatytułowanych „Przechodzący…”chciałam nawiązać do słynnej rzeźby Jerzego Kędziory, która wisi nad Brdą i kojarzy się nieodłącznie z naszym pięknym miastem.

Bydgoszcz jest miastem, po którym codziennie poruszam się rowerem i od dawna je fotografuję z tej właśnie perspektywy. Dotąd jak ognia unikałam pokazywania mieszkańców naszego miasta w obawie przed ich niezadowoleniem. Postanowiłam to zmienić pokazując moje ulubione ulice bydgoskie (Długą, Grodzką, Mostową, Zaułek), fontannę Potop oraz dawną i współczesną architekturę miasta (Spichlerze, Savoy, apartamentowiec przy ul. Garbary) z ludźmi przechodzącymi lub przejeżdżającymi w tle. Każda z przedstawionych anonimowych postaci przemierza miasto swoimi utartymi szlakami do pracy lub w innym celu. Każdy o czymś myśli w drodze, niektórzy się śpieszą, nie mając czasu na podziwianie uroków miasta.

W przedstawionych tryptykach, zmieniłam perspektywę, starałam się pokazać koloryt miasta i światło,

wykorzystałam obfite opady deszczu, aby udokumentować znane miejsca w odbiciach wody, które bardzo lubię, bo dają złudzenie głębi. Nie mogłam nie pokazać cieni Savoya, pod którym codziennie stoję na

światłach obserwując odbicia i cienie jakie tam się pokazują, zależnie od pory roku. (...)

Z serdecznym pozdrowieniem Zofia Ewa Ruprecht

katalog towarzyszący obronie pracy dyplomowej

Zofia Ewa Ruprecht


Projekt/DTP projektpejzaz.pl

Bydgoszcz 2023 r.