„Koronowo urzeka swoim położeniem każdego, kto znajdzie się w nim, przejeżdżając szlakiem turystycznym (…). Dla mieszkańców zaś jest często czymś zwyczajnym, czymś, o czym się nie wie za dużo” – tak pisał o swojej lokalnej „małej ojczyźnie z wyboru” Tadeusz Multański w roku 1983. Być może właśnie dlatego, że nie był stąd, umiał dostrzec w miasteczku nad Brdą to, co rodowitym koronowiakom umykało wśród codziennych radości i smutków. A przywiodło go tutaj... życie.

Urodził się 5 listopada 1919 roku w Ślesinie. Dzieciństwo spędził w Mogilnie, do gimnazjum uczęszczał w Trzemesznie. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Poznańskim, nauczyciel i wychowawca całych pokoleń, satyryk, felietonista, dziennikarz, pisarz, społecznik, laureat wielu nagród i odznaczeń. Mieszkał i pracował między innymi w Radomiu, Poznaniu, Świerżach i Kamieniu Lubelskim. Od roku 1966 swoje życie rodzinne, zawodowe i twórcze związał z niewielkim, podbydgoskim Koronowem, które ukochał ponad wszystko.

Był człowiekiem o ogromnej wiedzy i kulturze, erudytą, słynącym z wnikliwych obserwacji rzeczywistości i celnego jej komentowania. Wszechstronnym, ale nade wszystko – skromnym. W pamięci koronowiaków pozostał na zawsze także jako wieloletni prezes powstałego w 1976 roku Towarzystwa Miłośników Ziemi Koronowskiej, współtwórca i redaktor naczelny „Tematów Koronowskich” (począwszy od pierwszej „jednodniówki” z roku 1983), a nade wszystko – autor regionalnych legend.

Ich pierwsze wydanie, zatytułowane „Tajemnica Diabelskiego Młyna” ukazało się w 1984 roku, kolejne, poszerzone – jako „Wiedźmy z Grabiny” – dziewięć lat później. W roku 2008, na 640-lecie nadania Koronowu praw miejskich, kompletny zbiór „Legend koronowskich” ukazał się staraniem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koronowie z okazji jubileuszu 60-lecia tejże instytucji. Następne wznowienie z roku 2014, biblioteka wzbogaciła o starannie opracowany, pierwszy słownik lokalnej gwary koronowskiej.

Najnowsze wydanie, które oddajemy do Państwa rąk, to projekt Miejskiej

Biblioteki Publicznej, zrealizowany dzięki życzliwości Gminy Koronowo. Staranna szata edytorska, twarda oprawa, klimatyczne fotografie autorstwa Hanny Kulągowskiej-Puzio – mamy nadzieję, że ta piękna książka znajdzie wdzięczne miejsce nie tylko w koronowskich domostwach, przywołując wspomnienia i kultywując tradycje naszej małej, lokalnej ojczyzny.

Katarzyna Karwat - MBP Koronowo


format B5, 112 stron

oprawa twarda uszlachetniona

projekt/DTP Pejzaż 2023, Bydgoszcz

Wydawca: Miejska Biblioteka Publiczna w Koronowie

Publikacja do nabycia w Bibliotece w Koronowie