Woda jest wielkim darem i skarbem. Z niej wyszliśmy i dzięki niej istniejemy – słowa prof. S.E. Zenina wydają się szczególnie oczywiste w kontekście historii Bydgoszczy. To Brda, Wisła i Kanał Bydgoski przez wieki były siłami sprawczymi dla rozwoju miasta.

W 250. rocznicę budowy Kanału Bydgoskiego warto podkreślić wagę drogi wodnej łączącej Wisłę i Odrę. Kanał wraz z Brdą w nierozerwalny sposób tworzyły węzeł wodny wywierając znaczący wpływ na rolę miasta w regionie, ale również na mieszkańców. Znaczenie wody w Bydgoszczy początkowo wyrażało się przede wszystkim w gospodarce miasta, Brda stanowiąca arterię komunikacyjną decydowała o dobrobycie mieszkańców. Z kolei po wielu latach upadku miasta, to właśnie Kanał Bydgoski dał impuls do odrodzenia i wzrostu znaczenia Bydgoszczy. (...)

Dziś Brda i tereny nad nią są wizytówką Bydgoszczy, a Kanał Bydgoski od wielu lat dzięki staraniom społeczników i władz miasta również powoli odzyskuje blask. Jest wyjątkowym zabytkiem hydrotechnicznym. Ta jedyna w swoim rodzaju droga wodna, jest wyposażona w system śluz nie mający sobie równego w innych tego typu obiektach. 250. rocznica budowy Kanału Bydgoskiego jest okazją do upamiętnienia powstania tej ważnej dla rozwoju i tożsamości Miasta inwestycji, jak i podkreślenia wagi wodnych aspektów naszego miasta. Od 2005 roku „Cud techniki XVIII wieku” znajduje się w Rejestrze Zabytków Województwa Kujawsko-Pomorskiego, trwają też prace nad wpisaniem go na listę Pomników Historii. W niniejszym wydawnictwie albumowym przedstawiona została historia Bydgoskiego Obszaru Wodnego wraz z dokumentacją ikonograficzną znajdującą się w zasobach prywatnych oraz bydgoskich i zagranicznych instytucji.

- fragment z wstępu Tomasz Izajasz

Autor: Tomasz Izajasz

Wydawcy: Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego

Wydawnictwo Pejzaż, Stadnicki s.k.


ponad 400 ilustracji

format 230x320, stron 256

oprawa twarda uszlachetniona

tłumaczenie na j. angielski

waga 1,6 kg

ISBN 978-83-67754-31-6

Bydgoszcz 2024