Przyzwyczajeni do życia w mieście dwóch rzek, rzadko dostrzegamy relacje Bydgoszczy z wodą. Może łatwiej zauważamy je na fotografiach.Są jednak osoby, dla których wodne oblicze miasta jest tym najważniejszym i najpiękniejszym. Są tacy, którzy doceniają nie tylko estetyczne walory nadrzecznego, miejskiego krajobrazu, ale także praktyczne aspekty związane z konstruowaniem planów urbanistycznych wokół naturalnych dróg i zbiorników wodnych.Tej świadomości i miłości do wody nie zabrakło przed wiekami twórcom ówcześnie nowatorskiego i przełomowego dla bydgoskiej historii projektu Kanału Bydgoskiego – łączącego Odrę z Wisłą. (...).

Kanał Bydgoski jest wyjątkowym zabytkiem myśli hydrotechnicznej. „Cud techniki XVIII wieku” został uruchomiony w 1774 roku (...)

Od kilku już lat Kanał Bydgoski odzyskuje blask. W 2005 roku został wpisany na listę zabytków województwa, a w przyszłości ma szansę znaleźć się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

(...) Cały czas trwa upiększanie nabrzeży naszego miasta, które w lustrze wody nabiera niepowtarzalnego blasku. Nad starym Kanałem Bydgoskim w ramach projektu REURIS upiększono najbardziej zdegradowany odcinek tego pięknego miejsca.(...)

W tym roku mamy szczególną okazję do uczczenia naszego wielkiego cudu hydrotechniki. Rok 2014 decyzją Rady Miasta został ogłoszony Rokiem Kanału Bydgoskiego. (z wstępu - Tomasz Izajasz)

Autor: Tomasz Izajasz


Parametry techniczne:

Format 23 x 33 cm, 168 stron

kreda matowa, bogato ilustrowany

oprawa twarda, uszlachetniona.

Wydawnictwo Pejzaż 2014 Bydgoszcz.

Nakład wyczerpany !


art.expressbydgoski.pl

art.bydgoszcz.wyborcza.pl

nasza chluba.art.bydgoszcz.wyborcza.pl