Pod datą 18 grudnia 1368 r. w akcie lokacyjnym miasta Koronowa napisano:Ja, Kazimierz z Bożej łaski król Polski, jak również Pan i Dziedzic kraju Krakowskiego, Sandomierza, Sieradza, Łęczycy, Kujaw, Pomorza i Rusi wstępujemy w ślady naszych pobożnych poprzedników, starając się o rozszerzenie służby Bożej najpospieszniej. Na prośby serdecznej łaskawości opata Jana i całego konwentu klasztoru cysterskiego w Byszewie zezwalamy, na założenie jednego miasteczka nad rzeką Brdą, naprzeciw klasztoru, dawne Smeysze nazwane, w Ziemi Kujawskiej, na prawie magdeburskim […].

Tak zaczyna się oficjalna, 650-letnia historia bohatera naszej opowieści - Koronowa, które, co ciekawe, dopiero od początków XV w. nosi obecną nazwę. Wspomniany akt lokacji, podpisany przez króla Kazimierza Wielkiego w 1368 r. w piastowskiej Kruszwicy,dał realny początek miastu, którego dzisiejsza nazwa notowana jest jednakowoż dopiero od 1426 r., najpierw jako Corunowo, co miało ścisły związek z piękną łacińską nazwą klasztoru - Corona Mariae. Od 650 lat w tej koronie nadal lśni wiele historycznych klejnotów, wciąż też pojawiają się nowe. O wszystkich tych skarbach traktuje album, który właśnie trzymają Państwo w dłoniach.

Na czy polega bezsprzeczny urok ziemi koronowskiej? Powie ktoś - to największa gmina w powiecie bydgoskim i jedna z największych w regionie kujawsko-pomorskim, o charakterze miejsko-wiejskim, położona nad otoczonym lasami Zalewem Koronowskim. (...)

A gmina Koronowo ma przecież do zaoferowania wielkie bogactwa. Potrafi zachwycić o każdej porze roku, rozkwitająca wiosennymi kwiatami, rozpalona wakacyjnym słońcem, płonąca czerwienią jesiennych liści, oprószona skrzącym śniegiem. To popularne centrum wypoczynku weekendowego i letniego nie tylko dla mieszkańców pobliskiej Bydgoszczy, ale i wielu innych z miast całej Polski. Przyjeżdżają w te strony także zagraniczni goście. Nikt nie opuszcza Koronowa rozczarowany - panuje tutaj przyjazny klimat do inwestowania, pracy, życia oraz wypoczynku. I tak od 650 lat.

z wstępu Burmistrz Koronowa - Stanisław Gliszczyński

Autorzy: Katarzyna Karwat - tekst, Marek Chełminiak - zdjecia


Parametry techniczne:

208 stron, format 23x32 cm,

oprawa twarda, uszlachetniona

Wydawca - Wydawnictwo Pejzaż 2018, Bydgoszcz