Szanowni Państwo!
W 2020 r. mija 100 lat od powrotu Solca Kujawskiego do Polski, po 148 latach zaboru pruskiego (z krótką przerwą na czasy Księstwa Warszawskiego). Z tej okazji zapraszamy Państwa na spacer retro po ulicach naszego miasta. Przewodnikiem będą pocztówki z widokami Solca wydawane od końca XIX w. do wybuchu II wojny światowej.
„Wynaleziona” w 1869 roku kartka pocztowa w założeniu miała po prostu służyć do korespondencji bez użycia kopert. Początkowo jedna strona przeznaczona była tylko
do umieszczania adresu, natomiast druga była miejscem na korespondencję. Bardzo szybko strony „korespondencyjne” zaczęto ozdabiać, najpierw skromnymi elementami dekoracyjnymi, a z czasem ilustracjami zajmującymi większość powierzchni. Stąd też często część korespondencji była umieszczana na ilustracjach. Dopiero od 1904 r. strona „adresowa” została podzielona na dwie części: adresową i korespondencyjną.Pocztówki bardzo szybko zyskały sobie wielką popularność. Można powiedzieć, że stały się modne. Powstał cały przemysł specjalizujący się w tego typu wydawnictwach.
Wystarczy wspomnieć, że pod koniec XIX w. w samych tylko Niemczech wydawano rocznie około 88 milionów pocztówek. Wśród nich nie mogło zabraknąć pocztówek z Solca…
teksty i redakcja:
Rafał Kubiak i Łukasz Wojtecki
Pocztówki pochodzą ze zbiorów: Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim i ze zbiorów prywatnych
parametry techniczne:
oprawa twarda, uszlachetniona
128 stron, format: A4 poziom
Wydawca/projekt/DTP, Pejzaż 2019