Bydgoszcz to jedyne miasto w Polsce, a może i na świecie, które ma wino dedykowane z nazwą miasta, wino konsularne. Wina węgierskie wróciły na salony. Ponad trzydzieści lat temu odrodziła się tradycyjna produkcja doskonałej jakości win. W Polsce wina te kojarzą się najczęściej z nazwami „Węgrzyn” oraz „Tokaj”. Jest szansa, aby „Bydgostia Consular” był kolejnym dobrym przewodnikiem po najlepszej jakości winach węgierskich.

Seria będzie liczyła 22 edycje, bo tyle regionów winiarskich jest na Węgrzech. Pomysł na tyle zainteresował Ministra Spraw Zagranicznych Węgier, że objął on honorowym patronatem całą serię. Patronat ustanowił w maju 2014 roku. Pomysł „Bydgostia

Consular” jest z jednej strony akcentem promocyjnym kultury węgierskiej, z drugiej zaś jest uhonorowaniem Bydgoszczy i regionu Kujawsko-Pomorskiego za ustanowienie właśnie tutaj honorowego konsulatu Węgier.

Warto zaznaczyć, że Węgry są pierwszym krajem na świecie, który ustanowił legislację wina w roku 1893.

O węgierskich winach można mówić bez końca. Doskonały „Węgrzyn”, „Bydgostia

Consular” czy „Tokaj” z książką „Filozofia wina” Beli Hamvas’a w ręku, to jest propozycja na kontynuację wspaniałych polsko-węgierskich relacji i wzajemną promocję.

A jeśli zasmakuje i się spodoba, zapraszam do metafizycznej podróży po bliskiej mi węgierskiej ziemi.

Honorowy konsul Węgier – Marek Andrzej Pietrzak


Folder uszlachetniony

Projekt/DTP: Pejzaż 2020