Przekazuję na ręce państwa 3 pozycje z cyklu „Poznajemy świat”. Są to: wiersze i opowiadania, krzyżówki z zagadkami oraz gry, zabawy i ćwiczenia rozwijające umiejętności językowe i logicznego myślenia. W ostatniej pozycji wykorzystuję zarówno to, co opracowałam w dwóch pozostałych, jak i pasujące do tematyki zadania i ćwiczenia umysłowe. Zdecydowana większość z nich jest własnego pomysłu, ale uważam, że tych pomysłów może być o wiele, wiele więcej. Powyższe materiały mogą być pomocą w pracy pedagogicznej z osobami z niepełnosprawnością intelektualną w różnym wieku, dziećmi przedszkolnymi (pięciolatkami i sześciolatkami) oraz uczniami w młodszym wieku szkolnym.
Niektóre opracowania, w zależności od potrzeb, można wykorzystać też z nieco starszymi uczniami, zwłaszcza na zajęciach wychowawczych, poświęconych samopoznaniu oraz relacjom społecznym.
Od dłuższego czasu, będąc już na emeryturze, prowadzę zajęcia: „Umiejętności językowe i logicznego myślenia” w Domu Pomocy Społecznej w Bożenkowie k. Bydgoszczy z mężczyznami z niepełnosprawnością intelektualną w wieku od 20 do 70 lat. Podstawowym warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest rozumienie poleceń. Spektrum możliwości umysłowych mieszkańców jest bowiem bardzo zróżnicowane, również tych, którzy biorą aktywny udział w spotkaniach. Większość z nich chodziła do szkół specjalnych. Niektórzy opanowali umiejętności związane z pisaniem, czytaniem i rozumieniem prostych tekstów. Jednak brak systematycznego wykorzystywania i utrwalania tego, czego nauczyli się spowodował, że nabyte umiejętności uległy zapomnieniu.
- fragment z wstępu
Autorka 3 cząści -
Ewa Lewandowska jest tyflopedagogiem, pedagogiem specjalnym z bogatym doświadczeniem w pracy terapeutycznej i rewalidacyjnej z dziećmi i młodzieżą ze złożonymi niepełnosprawnościami. Życie zawodowe Ewy Lewandowskiej to wieloletnia praca w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Była wychowawcą w internacie, a także szkoleniowcem prowadzącym warsztaty dla nauczycieli, wychowawców oraz rodziców w ramach Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli. Jako wykładowca dzieliła się swoim doświadczeniem pedagogicznym na uczelniach wyższych w Bydgoszczy, Grudziądzu i Włocławku. Ważnym elementem dorobku zawodowego Ewy Lewandowskiej są zajęcia prowadzone w ramach projektu Stowarzyszenia Visus Suprenus: „od Aktywności do Samodzielności”, a także wolontariat w Domu Pomocy Społecznej w Bożenkowie k. Bydgoszczy, którego celem jest rozwój umiejętności językowych i logicznego myślenia u osób z niepełnosprawnością intelektualną. Za szczególne osiągnięcia w pracy wychowawczo-terapeutycznej otrzymała: Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej (2009), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2006), Nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2002), Złoty Krzyż Zasługi (2001), Odznakę Honorową Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (1997) oraz liczne nagrody Dyrektora KPSOSW.
Ewa Lewandowska to literatka i poetka, autorka tomików wierszy: „Miłość w różnych odsłonach”, „Serce (nie) w rozterce” oraz opowiadań „Wiersz i opowiadanie na każdy miesiąc roku”, dla której inspiracją są przeżycia
i doświadczenia związane z pracą socjoterapeutyczną z osobami z niepełnosprawnościami oraz trudnościami w różnym wieku.
3 części poradników metodycznych
oprawa miękka, format A4
Koordynator projektu Dorota Triebwasser
Projekt/DTP projektpejzaz.pl
Wydawca Stowarzyszenie Visus Supremus przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Bydgoszczy
II Wydawca Wydawnictwo Pejzaż, Stadnicki s.k., Bydgoszcz 2023, ISBN 978-83-67754-07-1